Szukaj
Polub nas!

Matt Lauer fot Peter Foley EPA ShutterstockMatt Lauer
(fot. Peter Foley/EPA/Shutterstock)
W oparach skandalu

W środowiskach amerykańskich celebrytów trwają dziś nieomal czystki związane z niewłaściwym zachowaniem seksualnym w miejscu pracy. Ostatnią znaną osobą, która została oskarżona o nadużycia w tym względzie, jest Matt Lauer. Jednak zdaniem komentatorów magazynu Forbes zwolnienie słynnego dziennikarza może przynieść stacji NBC, w której pracował, ogromne straty...

 Oskarżenia i akt skruchy

59-letni Lauer był gwiazdą dziennikarstwa stacji telewizyjnej NBC. Przez ponad 21 lat prowadził popularny poranny program informacyjny Today. To najdłużej emitowany w historii show. W tym czasie, dzięki jego wydatnej pomocy, Today stał się najbardziej oglądanym programem tej kategorii. Dziennikarz komentował jedne z największych wydarzeń ery, w tym igrzyska olimpijskie, zamach bombowy podczas maratonu w Bostonie, huragan Sandy i masakrę w Sandy Hook Elementary School. Robił też wywiady z prezydentami Stanów Zjednoczonych, celebrytami, a także skandalistami. W 2016 r. zadowoleni szefowie stacji przedłużyli z nim, na dwa kolejne lata, kontrakt opiewający na 40 mln dolarów. Decyzja o jego zwolnieniu spadła na wszystkich niczym grom z jasnego nieba.

Szoku nie kryła gospodyni Today, Savannah Guthrie, gdy odczytywała oficjalny list prezesa NBC News Andy’ego Lacka. Ten zdecydował się na drastyczny krok po tym, jak ostatnio jedna z pracownic stacji złożyła na Lauera skargę. Oskarża go o niewłaściwe zachowanie seksualne w czasie igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 r. Wkrótce potem New York Times donosił, że podobne skargi złożyły dwie inne kobiety. Była pracownica NBC, która nie zdecydowała się ujawnić nazwiska, powiedziała przedstawicielom gazety, że Lauer napastował ją seksualnie w swoim biurze w 2001 r. Miał się przed nią rozebrać. Drugiej koleżance z pracy miał zaś wręczyć – jako prezent – wibrator, do którego dołączony był „jednoznaczny komentarz”.

Raporty o niestosownym zachowaniu Lauera w stosunku do koleżanek z pracy pojawiały się w brukowcach już kilka lat temu. Pisał o nim także Brian Stelter w książce Top of the Morning. Wtedy jednak NBC zdecydowała, że dla stacji będzie lepiej, gdy stanie po stronie gwiazdy.

W charakterystycznym dla siebie stylu zwolnienie Lauera skomentował prezydent Trump, pisząc na Twitterze: „Wow, Matt Lauer został zwolniony z NBC za niewłaściwe zachowanie seksualne w miejscu pracy. Kiedy najlepsi dyrektorzy NBC i Comcast zostaną zwolnieni za wypuszczanie tak wielu fałszywych informacji? Sprawdźcie też przeszłość Andy’ego Lacka!”.

Lauer wystosował oświadczenie, w którym stwierdził m.in.: „Część tego, co zostało o mnie powiedziane, jest kłamstwem, ale w tych historiach jest wystarczająco dużo prawdy, bym poczuł się zażenowany i zawstydzony. Jest mi przykro, że moją hańbę dzielą ze mną osoby, które darzę dużym szacunkiem. Naprawianie szkód zajmie wiele czasu i przemyśleń, ale jestem gotów na ten wysiłek. To teraz moja praca na cały etat”.

 Straty na horyzoncie

Według Forbesa, zwolnienie Lauera będzie mieć poważne konsekwencje finansowe dla NBC News i jej korporacyjnej kompanii-matki, Comcastu. Szacuje się, że w ciągu kilku następnych lat stacja może stracić miliony dolarów z powodu potencjalnych spraw sądowych i utraty reklamodawców. Poranne wiadomości to największy biznes dla sekcji informacyjnych sieci telewizyjnych, ponieważ są to najbardziej oglądane programy. Today stacji NBC, Good Morning America stacji ABC i This Morning stacji CBS przyciągają w sumie przed telewizory każdego dnia ponad 12 mln widzów.

NBC przodowała w rankingu oglądalności wśród widzów z przedziału wiekowego 25 do 54 lat przez 99 tygodni z rzędu. To najlepszy wynik stacji w okresie ponad pięciu lat. Jej sukces przyciągnął bogatych reklamodawców, w tym American Express, Walmart i J.C. Penney. Według Standard Media Index, program Today zarobił w 2016 r. na reklamach 413 mln dolarów. To mnie więcej tyle samo, ile wyniosły łączne dochody trzech wieczornych programów informacyjnych – NBC Nightly News, ABC World News Tonight i CBS Evening News.

Reklamodawcy wykupili sporo czasu antenowego z góry, licząc na wysoką oglądalność będącą rezultatem m.in. chemii między prowadzącymi program Lauerem, Gutherie, Alem Rokerem i Williem Geistem. Jako że wysokość opłat za reklamy oparta jest na gwarancji oglądalności, NBC musi z ogromną rozwagą podjąć decyzję o tym, kto zastąpi Lauera. Niewłaściwy krok może doprowadzić do utraty widzów i spadku w rankingu oglądalności. Gdy sieci telewizyjne nie są w stanie zapewnić widowni, jaką obiecały reklamodawcom, często muszą im dać – w ramach rekompensaty – darmowy czas antenowy.

Sprawa przed lat

O Lauerze było głośno również trzy lata temu, gdy upubliczniono papiery rozwodowe złożone przez jego drugą żonę, 51-letnią dziś Annette Roque, byłą modelkę z holenderskim paszportem. Gdy w 1998 r. wzięli ślub i zakupili piękną rezydencję w Hamptons na Long Island, wydawało się, że to idealny mariaż. Tymczasem we wrześniu 2006 r. Roque złożyła pozew rozwodowy, mimo że dwaj synowie pary byli wciąż bardzo mali – Jack miał 5 lat, a Romy był o trzy lata młodszy – a ona sama była w zaawansowanej ciąży z trzecim dzieckiem. Wtedy nikt nie poznał przyczyn, bo miesiąc później Roque nieoczekiwanie wycofała dokumenty z sądu, a w domu kryzys został zażegnany. Osiem lat później przedstawiciele brukowców dotarli do dokumentów i je opublikowali. Okazało się, że Anette wysunęła pod adresem męża poważne oskarżenia.

„Pozwany ustawicznie przedkłada osobiste interesy nad rodzinne zobowiązania wobec powódki, sprawiając, że powódka czuje się porzucona, odizolowana i osamotniona w procesie wychowywania dzieci. Co więcej, pozwany chce wszystko kontrolować w sposób ekstremalny. Nie pozwala powódce podejmować żadnych decyzji bez uprzedniego porozumienia się z nim, w tym decyzji dotyczących finansów, planów podróży, dekorowania domów z różnych okazji, a nawet kwestii najmu domowej pomocy. Ponadto powódka mocno cierpi z powodu okrutnego i nieludzkiego traktowania przez pozwanego, który demonstruje w stosunku do niej ekstremalny gniew i wrogość, a także znęca się nad nią psychicznie. Jego zachowanie stwarza tak duże zagrożenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego powódki, że niebezpieczne i niewłaściwe byłoby dla niej dalsze wspólne z nim zamieszkiwanie” – napisała reprezentująca modelkę znana adwokatka nowojorska Nancy Chemtob.

Był to dla Lauera czas trudny – stacja NBC przeżywała wtedy kryzys i jej kierownictwo zastanawiało się nad poprawą sytuacji. Jedną z opcji było zwolnienie dziennikarza.

Dorota Feluś