Szukaj
Polub nas!

Oprah Winfrey fot Pete Marovich EPAOprah Winfrey (fot. Pete Marovich/EPA)Doroczna lista Oprah

Co roku, późną jesienią, Oprah Winfrey publikuje listę swoich ulubionych rzeczy. Tak też zrobiła i teraz. A to oznacza początek sezonu świątecznego. Dlaczego? Bo wymienione przez najsłynniejszą bodaj gospodynię talk-show przedmioty to nic innego jak propozycje prezentów pod choinkę...

Zróżnicowana oferta

Edycja 2017 Oprah’s Favorite Things List obejmuje 102 produkty. Wśród nich jest wszystko, od ubrań przez elektronikę po gadżety kuchenne. Ktoś, kto chciałby kupić każdą rzecz, która znalazła się na liście, wykorzystując przy tym oferowany przez autorkę 20-procentowy upust na niektóre z nich, musiałby wydać aż 12 tysięcy 200 dolarów. Bez obniżki cena wynosiłaby ponad 13 tysięcy 400 dolarów.

Najdroższym przedmiotem na liście jest 55-calowy telewizor marki Samsung – model The Frame 4K UHD – który zdaniem dziennikarki powoduje, że „twój telewizor zmienia się w dzieło sztuki”. Kosztuje około 2 tys. dolarów. Drugim pod względem wysokości ceny produktem jest dwubiegowy rower firmy Martone Cycling. Trzeba za niego zapłacić 1200 dolarów.

Ten rower jest monochromatycznym arcydziełem, które porusza do głębi. Jego biegi zmieniają się automatycznie. Jest bardzo lekki. Został zaprojektowany z myślą o trwałości. W ramę ma wbudowany koszyk. Producent oferuje go w ośmiu kolorach. Osobiście nie mogę doczekać się chwili, kiedy będę mogła jeździć po Santa Barbara na białym modelu – powiedziała Oprah.

Wśród najtańszych rzeczy polecanych przez dziennikarkę znalazły się pudełka na słuchawki na uszy – 8 dolarów, okulary przeciwsłoneczne, przy pomocy których można też czytać, Center Stage Reading Sunglasses – 17,60 dolarów i krem do rąk Crema da Mano Luxe za 20 dolarów (są to ceny już po rabacie).

Ubrania, jedzenie i drzewko oliwne

W oczach Oprah uznanie znalazło również kilka ubrań. Są tu spodnie od dresu firmy Banner Tear-Away – za 178 dolarów, szaliki Puffy Coatology – po 68 dolarów każdy (po rabacie) i skarpety z owczej skóry wyprodukowane przez Mayberry – 60 dolarów za parę.

Dziennikarka jest wielką fanką dobrej kuchni. Na jej liście znalazł się jeden z flagowych produktów kompanii Centerville Pies, zapiekanka z kurczakiem. Nie jest ona tania, bo kosztuje 69 dolarów, ale za przesyłkę już się nie płaci.

Odkryłam tę zapiekankę na Cape Cod wiele lat temu i wciąż uważam, że jest ona najbliżej zbliżona smakiem do zapiekanki zrobionej w domu. Ręcznie wywałkowane ciasto francuskie listkuje się jak należy, a farsz zawiera dużo ręcznie szarpanego mięsa. Ci, którzy przyrządzali tę zapiekankę, z pewnością robili to z wielkim oddaniem – twierdzi Oprah.

Dziennikarka poleca na prezent także obiad złożony z trzech dań dla czterech osób. Można go kupić w słynnym Katz’s Deli w Nowym Jorku za 125 dolarów. Na liście nie mogło zabraknąć również czekolady. Oprah rekomenduje K+M Extravirgin Chocolate w pięknym opakowaniu zawierającym cztery sztuki. Mimo wysokiej ceny – 50 dolarów – warto nabyć ten produkt, bo, jak twierdzi, czekolada jest wyborowa. Podobnie rzecz ma się z prawdziwym syropem klonowym. Oferowany przez gospodynię talk-show Organic Pure Vermont Maple Syrup w eleganckiej butelce ułożonej w drewnianym pudełku, kosztuje, już po upuście, 28,80 dolarów.

Taki syrop będzie prawdziwą ozdobą stołu podczas obiadu świątecznego. Wygląda jak butelka wina z klasą, a poza tym smakuje wybornie z naleśnikami – powiedziała Oprah.

Jednym z najbardziej niezwykłych produktów, który zyskał uznanie w oczach dziennikarki, jest drzewko oliwne.

Mam kilka drzewek oliwnych w swojej sypialni. Wszyscy mówili mi, że nie mają szansy przetrwać, ale ja ciągle obracam je w kierunku światła i rosną jak szalone. Drzewo jest podarunkiem na całe życie. To promyk słońca, ziemia i woda. I nigdy nie przestaje rosnąć – powiedziała.

Inteligentny głośnik z ekranem

Na liście Oprah znalazło się kilka modnych gadżetów. Jest wśród nich inteligentny głośnik Amazona z wirtualnym asystentem głosowym, Echo Show. To produkt flagowy kompanii. Dziennikarka wybrała jego najnowszy model – z dotykowym, 7-calowym wyświetlaczem. Ma kształt kolumny i jest pełnowartościowym głośnikiem streamingowym, który można podłączyć na stałe do prądu i do Internetu.

Mikrofony – sześć na skraju i jeden w środku – są włączone non stop, ale w trybie oczekiwania urządzenie nie przetwarza żadnych danych. Uaktywnia się na hasło „Alexa!”. Interpretacji nagranego polecenia – które jest przesyłane przez Wi-Fi – dokonują serwery Amazona. Sterowanie głosowe działa bez zarzutu dzięki filtrom elektronicznym, które eliminują odgłosy z otoczenia i wzmacniają głos użytkownika tak, że jest on wychwytywany z odległości kilkunastu stóp.

Echo Show – podobnie jak jego pierwsza wersja – steruje urządzeniami „smart home”, w tym lampami, termostatami i kamerami, a także odpowiada na pytania dotyczące dnia codziennego. Za jego pomocą można dodać produkty do listy zakupów lub zamówić taksówkę. Zainteresowani poszerzeniem wersji podstawowej „usług” mogą – poprzez aplikację Alexa – zainstalować miniprogramy zwane skills. Dotykowy wyświetlacz umożliwia użytkownikowi korzystanie z wielu nowych funkcji. Może zobaczyć on na ekranie prognozę pogody, sytuację na drogach czy rozkład swoich zajęć. Za jego pomocą może także prowadzić rozmowy połączone z wideo.

Ustawiony w kuchni gadżet pozwoli w trakcie gotowania wyświetlić przepis w formie wideo. Echo Show idealnie nadaje się również do sypialni, gdzie może pełnić funkcję zegarka. To nie wszystko. Za jego pomocą można wyświetlać i odtwarzać filmy czy seriale z Amazon Prime Video lub odtwarzać muzykę z Amazon Music lub Spotify. Kosztuje 230 dolarów. Przy zakupie kilku sztuk producent oferuje zniżkę.

Zainteresowani mogą zapoznać się z całą listą Oprah na portalu dziennikarki Oprah.com oraz w grudniowym wydaniu jej magazynu O, który do sprzedaży trafi 14 listopada.

Marcin Nowak