Szukaj
Polub nas!

Ameryka na każdą kieszeń

Na terenie Stanów Zjednoczonych jest mnóstwo wspaniałych miast, które można zwiedzić nie wydając dużo pieniędzy. Są to miejsca nie tylko przystępne, ale również piękne, przyjazne turystom i pełne rozmaitych atrakcji...

Las Vegas fot Pixabay(fot. Pixabay)Las Vegas, Nevada

Zwane Miastem Grzechu, Las Vegas to światowe centrum rozrywki. To bardziej park tematyczny niż miasto. Może wzbudzać podziw, ale równocześnie przytłaczać. Każdego wieczoru mocno oświetlony Strip – główna ulica miasta, przy której stoją słynne hotele i kasyna – przyciąga setki turystów.

Dziś w Las Vegas każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednych zadowolą stoły z ruletką czy black jackiem albo nocne kluby. Dla innych największą atrakcją będzie odnowa biologiczna w najwyższej jakości centrach urody, zakupy w butikach znanych projektantów mody i obiady w restauracjach gourmet.

Miasto jest również doskonałą bazą wypadową dla tych, którzy lubią aktywność na świeżym powietrzu. Ci mogą zdecydować się na przykład na wspinaczkę w kanionie Red Rock lub odwiedzić słynną tamę Hoovera. Dzieciom z pewnością spodobają się występy słynnego Cirque du Soleil, show przy fontannie Bellagio i barwne Neon Museum.

Riverside CA fot Flickr(fot. Flickr)Riverside, Kalifornia

Los Angeles – ze swoimi piaszczystymi plażami, atrakcyjnymi muzeami i licznymi miejscami, gdzie można spotkać osoby z hollywoodzkiego panteonu gwiazd – to miasto dla osób, które nie muszą liczyć się z pieniędzmi. Ci, którzy mają ograniczony budżet, powinni rozważyć wypad do leżącego 60 mil na wschód od Miasta Aniołów – Riverside. Tutaj hotele są tańsze o ponad 45 proc. niż w LA. Zdecydowanie mniej kosztują też posiłki w restauracjach.

Miasteczko to jest doskonałą bazą dla osób, które chcą zwiedzić południową Kalifornię. Los Angeles, Long Beach i Huntington Beach leżą zaledwie o godzinę jazdy samochodem. 45 minut na południe rozciągają się winnice Doliny Temecula, tzw. Napa of SoCal. Do Disneylandu można dotrzeć w 40 minut. Samo Riverside słynie z doskonałego baletu, centrum sztuk scenicznych i stanowego parku historycznego, pełnego wspaniałych eksponatów. Przez miasteczko biegnie także szlak, na którym można poznać tajniki uprawy cytrusów w dawnych czasach.

charlotte-69203 1920(fot. Pixabay)Charlotte, Północna Karolina

Goście od zawsze przyjeżdżali tu, by oglądać wyścigi NASCAR i słynne miejscowe atrakcje, w tym Discovery Place – jedno z czołowym muzeów nauki w kraju. Najnowszą atrakcją są miejsca, w których kręcono wielki hit kina The Hunger Games (z samej sprzedaży biletów film zarobił 400 mln dolarów). Wyprawa i zwiedzanie miasta, które założył w 1755 r. Thomas Polk, a które nazwę swą zawdzięcza królowej Charlotte, żonie Jerzego III, jest tanie. Sam bilet lotniczy do lotniska Charlotte-Douglas International kosztuje 10 proc. mniej od średniej krajowej.

Pokój hotelowy jest tutaj o 20-40 dolarów za noc tańszy niż w pobliskich miejscowościach turystycznych, takich jak Asheville lub Virginia Beach. Nawet za największe atrakcje w mieście nie trzeba płacić wielkich pieniędzy. Wejściówka do Discovery Place to kwota porównywalna z ceną biletu do kina. Ci, którzy szukają przygód, mogą wędrować przez National Whitewater Center za jedyne 15 dolarów. Jeśli chodzi o miejsca związane z Hunger Games, to większość z nich jest dostępna za darmo.

Tampa FL fot Pixabay(fot. Pixabay)Tampa, Floryda

Tampa to tańsza alternatywa dla Miami. Pełno tu plaż i statków pasażerskich oferujących różnorodne rejsy. Miasto kusi sztuką na wysokim poziomie w Dali Museum (znajduje się ono w pobliskim St. Petersburgu), a także zaprasza na koncerty do supernowoczesnego centrum Straz. Ponieważ jest to miasto zróżnicowane pod względem etnicznym – zupełnie jak Miami – turyści mają dostęp m.in. do dobrych cygar i kanapek kubańskich.

W przeciwieństwie jednak do Miami turyści mogą zwiedzić Tampę bardzo tanio. Przelot na lotnisko Tampa International kosztuje 50 dolarów mniej od średniej krajowej. Pokój hotelowy jest o 36 proc. tańszy niż w Miami. Nawet cena obiadu jest niższa w porównaniu z cenami obiadów w innych miastach na Florydzie. Najlepsze jedzenie można znaleźć w dzielnicy rozrywki Ybor City.

Richmond VA fot Wikipedia(fot. Wikipedia)Richmond, Wirginia

Co roku Richmond, które ma status miasta niezależnego, odwiedza pięć milionów ludzi. Wielu z nich to pasjonaci historii przysłuchujący się echom przeszłości na wybrukowanych ulicach stolicy Wirginii. Hanover Tavern – pub cieszący się szczególną popularnością wśród żołnierzy walczących o niepodległość Stanów Zjednoczonych i na frontach wojny secesyjnej – wciąż serwuje drinki, prezentuje wystawy i oferuje historyczne słuchowiska. W okolicy można zwiedzić liczne pola bitew i forty.

Jest i coś dla tych, których historia nie pociąga. W pobliżu miasta – zaledwie 30 minut jazdy samochodem – znajduje się największy w regionie park rozrywki Kings Dominion. Wejściówkę można nabyć już za 10 dolarów, jeśli zrobi się to za pośrednictwem Internetu. Ponieważ Richmond leży przy historycznej drodze Route 1, łatwo tu dojechać z Nowego Jorku, Filadelfii, Waszyngtonu D.C. i większości głównych miast wschodniego wybrzeża.

Phoenix AZ fot Wikipedia(fot. Wikipedia)Phoenix, Arizona

Phoenix od dawna było celem podróży osób kochających słońce i fanatyków golfa. Miasto oferuje znacznie więcej, zwłaszcza dla młodszego pokolenia. Tu swoją bazę mają słynne zespoły reprezentujące cztery najbardziej popularne dyscypliny sportu. Jest też sześć muzeów światowej klasy oraz jedna z najbardziej barwnych i ekologicznie zróżnicowanych pustyń na świecie. Śródmieście obfituje w doskonałe restauracje. Jednak tym co najbardziej przyciąga ludzi do Phoenix, jest tanie życie.

Jeszcze taniej wychodzą odwiedziny. W rzeczywistości Phoenix jest najtańszym wśród największych miast Stanów Zjednoczonych. Za hotel płaci się tu 17 proc. mniej niż w porównywalnych miastach. Niższe od średniej krajowej są też koszty lotu i wyżywienia. Poza tym, przyjeżdżając tu ma się raczej pewność, że nie trafi się na deszczową pogodę. W Phoenix słońce świeci przez 310 dni w roku. Najlepszą porą jest okres od września do maja. Od początku czerwca do końca sierpnia temperatura nie spada tu poniżej 100˚F.

Marcin Nowak