Szukaj
Polub nas!

Agatha Christie fot WikipediaAgatha Christie (fot. Wikipedia)Zaginięcie Agathy

W roku 1926 Agatha Christie dopiero rozpoczynała swoją wielką karierę autorki powieści detektywistycznych. Stworzyła już swoją słynną postać inspektora Herculesa Poirota i przymierzała się do wydania kolejnej książki. Jednak 3 grudnia przepadła nagle bez śladu...

Zniknięcie autorki stało się na jakiś czas najważniejszą wiadomością. Pisano o tym nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie. Nowojorski The New York Times poświęcił jej artykuł na pierwszej stronie, a spekulacji na temat losu Agathy były setki. Początkowo wiele wskazywało na to, iż będzie to historia, która zakończy się tragicznie.

W odludnym terenie w pobliżu kamieniołomu natrafiono na samochód Christie, który miał podniesioną do góry maskę. W środku nikogo nie było. Znaleziono jedynie futro, prawo jazdy oraz walizkę z ubraniami. Intrygujące było to, że okoliczny teren przypominał nieco krajobraz wyjęty z kart powieści kryminalnej: był porośnięty wysoką trawą i – mimo pozornie sielankowej atmosfery – miał w sobie coś mrocznego. Tubylcy twierdzili, że kiedyś w miejscu tym w tajemniczych okolicznościach życie straciła pewna dziewczyna oraz jej brat.

Śledczy udali się do domu pisarki i ustalili, że o 9.45 wieczorem wyjechała ona w nieznane samochodem, zostawiając swojej sekretarce krótką notatkę, w której stwierdzała, że udaje się na urlop. Wszystko to wydawało się dość dziwne i sprawiało wrażenie, iż pisarka mogła zostać porwana lub popełniła samobójstwo.

Rozpoczęło się zakrojone na szeroką skalę poszukiwanie Christie. Ponad tysiąc policjantów połączyło swoje siły z 15 tysiącami ochotników i wspólnie przeczesywali tereny wokół miejsca, w którym porzucony został samochód. W poszukiwaniu wzięli też udział zaprzyjaźnieni pisarze: Dorothy Sayers oraz Arthur Conan Doyle. Ten drugi zabrał z samochodu Agathy rękawiczki i zaniósł je do wróżbity, który miał pomóc w rozwiązaniu zagadki. Wszystkie te poczynania nie przyniosły żadnych rezultatów.

Jak to zwykle w tego rodzaju przypadkach bywa, w kręgu podejrzanych znalazł się natychmiast mąż Agathy, pułkownik Archie Christie, który miał pewne powody, by pozbyć się żony, gdyż wdał się w romans ze znacznie od siebie młodszą Nancy Neele. Początkowo fakt ten usiłował zataić przed Agathą, ale potem wszystko wyszło na jaw, a w dniu zaginięcia Christie miało między małżonkami dojść do ostrej sprzeczki, ponieważ Archie nagle oznajmił, iż zamierza ze swoją kochanką spędzić cały weekend. Jednak w trakcie przesłuchań męża pisarki policja ustaliła, że niemal na pewno nie miał on nic wspólnego z zaginięciem jego żony. Zresztą zamierzał rozwieść się z Agathą, o czym ona doskonale wiedziała i nie sprzeciwiała się temu, a zatem pozbywanie się jej byłoby dość bezsensowne.

Przez następne 11 dni zaginięcie Agathy Christie było obsesją całego kraju. Niemal codziennie pojawiały się w mediach nowe doniesienia w tej sprawie, mimo że śledczy nie mieli żadnych poszlak, a poszukiwania nie przynosiły rezultatów. W samochodzie porzuconym w pobliżu kamieniołomu nie było żadnych śladów osób trzecich, ani też nic nie wskazywało na to, że Christie była ranna lub że stała się ofiarą przemocy. Śledztwo utknęło w miejscu.

I wtedy, zupełnie przypadkowo, Agatha Christie nagle się znalazła. Została zauważona w hotelu w miejscowości Harrogate, gdzie podawała się za Theresę Neele z Cape Town. Godne podkreślenia jest to, że użyła nazwiska kochanki jej męża. Choć znalezienie pisarki całej i zdrowej było sensacją, do dziś nie do końca wiadomo, dlaczego Christie zdecydowała się na takie posunięcie. Jedni uważają, że chodziło o sprytną promocję jej najnowszej książki, inni zaś spekulują, że chciała dać mężowi nauczkę.

Sama bohaterka tych wydarzeń nigdy zbyt chętnie nie opowiadała o swoim zniknięciu. Po wielu latach wyznała, że wpadła w jakiś dziwny trans, który spowodował u niej czasową amnezję. Powiedziała między innymi: – Przez 24 godziny czułam się, jakbym błąkała się w jakimś przedziwnym śnie, aby później ocknąć się w Harrogate, jako całkiem ukontentowana, zadowolona z życia kobieta, która jest święcie przekonana, że właśnie przyjechała z południowej Afryki.Trudno jest jednak ocenić, czy wyznanie pisarki zawierało prawdę, czy też zostało przez nią zupełnie zmyślone.Niektórzy biografowie twierdzą, żeChristie cierpiała na głęboką depresję, której objawami były ciężkie zaburzenia nerwicowe, objawiające się między innymi czasową amnezją.

Całkiem możliwe jest to, iż Agatha zdecydowała się na zniknięcie w wyniku splotu dwóch zasadniczych dla niej wydarzeń. Po pierwsze, była zaszokowana zdradą swojego męża i czuła się poniżona, w związku z czym chciała się jakoś zemścić za doznane krzywdy. Po drugie, na rynku miała się pojawić jej nowa powieść. Mogła zatem dojść do wniosku, że jej spektakularny wyczyn będzie nie tylko ucieczką przed niewiernym mężem, ale również doskonałym chwytem reklamowym. Niezależnie od jej motywacji, pewne jest jedno – głośna zagadka, którą przez ponad tydzień żyła cała Wielka Brytania, nie zaszkodziła popularności pisarki. Szacuje się, że do dziś książki Agathy Christie zostały przetłumaczone na 103 języki świata, a jej największy bestseller pt. I nie było już nikogo rozszedł się w liczbie stu milionów egzemplarzy.

Krzysztof M. Kucharski