Szukaj
Polub nas!

dlugowiecznosc fot Pixabay(fot. Pixabay)Długowieczność w zasięgu ręki

Za mniej więcej pół wieku ludzie będą mogli żyć do 120 lat. Tak twierdzi wiodący ekspert w dziedzinie długowieczności prof. Władimir Chawinson, szef Instytutu Bioregulacji i Gerontologii w St. Petersburgu. Według niego będzie to możliwe dzięki nowym środkom, które wpływając na DNA, spowolnią „wewnętrzne” starzenie się organizmu...

Interakcja z DNA

Badania naukowe potwierdzają, że możliwe jest spowolnienie naszego biologicznego, lub inaczej „wewnętrznego”, procesu starzenia się. A skoro tak, oznacza to, że będziemy mogli żyć znacznie dłużej niż wynosi obecna średnia długość życia – 81 lat. Leki, które wchodzą w reakcję z naszym DNA, podtrzymują dłużej funkcje naszego organizmu. Nie wiadomo jednak, jak będzie wyglądała jakość życia, gdy zaczniemy żyć dłużej, dożywając nawet 120. roku. Nieznane są także efekty uboczne takiej terapii. Kilka europejskich krajów prowadzi rozmowy na temat rozpoczęcia prób klinicznych w ciągu najbliższych trzech lat.

Sześć środków przedłużających życie jest już dostępnych w Rosji. Wśród nich znajduje się Thymalin, który pomaga utrzymać w dobrej kondycji układ odpornościowy, i Cortexin, który chroni funkcje mózgu. Leki działają zgodnie z tzw. „teorią technologii peptydowej”, mówiącą, że interakcja z DNA zwiększa produkcję białek, które przedłużają życie.

Przemawiając podczas międzynarodowego sympozjum na temat długości życia w Genewie, prof. Chawinson powiedział:

Jednym z kluczowych wskaźników starzenia się organizmu jest obniżenie syntezy białek. Doszliśmy do wniosku, że możliwe jest przywrócenie tego procesu do normalnego poziomu przy pomocy bioregulatorów peptydów. Znaleźliśmy optymalny sposób, by utrzymać naturalną produkcję peptydów wystarczającej jakości.

Technologia rozwinięta przez rosyjskich naukowców z Instytutu Bioregulacji i Gerontologii w St. Petersburgu jest oparta o ekstrakcję peptydów z tkanek młodych, zdrowych zwierząt, które mają taką samą strukturę jak tkanki człowieka.

W ramach podobnego badania, przeprowadzonego przez uczonych z centrum medycznego GLMED w Moskwie, oceniano w trakcie terapii farmakologicznej 60 tzw. markerów wieku u uczestników w wieku od 31. do 72. roku życia. Rezultaty pokazały, że w połączeniu ze zdrowym trybem życia leki te obniżają biologiczny wiek osoby średnio o dwa lata w ciągu 12 miesięcy. Eksperci podkreślają przy tym, że leki powinny być połączone ze zdrowym trybem życia, którego zasadniczymi wyznacznikami są: dieta śródziemnomorska, aktywność fizyczna i unikanie stresu.

Mario Barbagallo, szef sekcji klinicznej Międzynarodowego Zrzeszenia Gerontologii i Geriatrii, powiedział:

Dieta śródziemnomorska uważana jest na całym świecie za idealny wzór dietetyczny. Badania potwierdzają, że praktykujący ją ludzie żyją dłużej i rzadziej cierpią na schorzenia układu krążenia, miażdżycę tętnic, nadwagę, cukrzycę i nowotwory.

Zdrowy styl życia jest świetnym początkiem. Młodym dziś osobom w dożyciu 120 lat pomogą: czyste środowisko, świeże pokarmy, aktywność fizyczna i postępy medyczne – zwłaszcza w technologiach peptydowych. Jednak bardzo ważne jest, by zrozumieć, że nikt nie chciałby żyć długo w złym stanie zdrowia. Naszym priorytetem jest zatem pozwolić ludziom pozostawać w dobrym stanie zdrowia, jak długo to możliwe – dodał prof. Chawinson.

Intensywne ćwiczenia

Badania wykazują, że osoby, które regularnie ćwiczą, mogą spowolnić starzenie się komórek. Aby jednak osiągnąć taki efekt, trzeba ćwiczyć intensywnie. Eksperci z Brigham Young University stwierdzili, że na poziomie komórkowym u ludzi, którzy regularnie poddawali się intensywnym sesjom treningowym, i u ludzi, którzy ćwiczyli umiarkowanie, występują różnice. Ci pierwsi żyją dziewięć lat dłużej niż osoby prowadzące bierny tryb życia, drudzy – siedem lat dłużej. Odkryli przy tym, że w celu spowolnienia procesu starzenia się komórek kobiety powinny biegać przez 30 minut dziennie przez pięć dni w tygodniu. W przypadku mężczyzn takie sesje powinny wynosić 40 minut.

Zdaniem naukowców regularne ćwiczenia mogą spowolnić proces tworzenia się zmarszczek i siwienia włosów. Dla zachęty podajemy, że możliwe jest długie życie w relatywnie dobrym zdrowiu. W kwietniu tego roku zmarł w wiosce w centralnej części Jawy w Indonezji niejaki Mbah Gotho. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że żył on rzekomo 146 lat i 4 miesiące. Przeżył cztery żony, dwie wojny światowe, okupacje japońską i holenderską. Przez całe życie pracował jako rolnik i rybak. Problemy zdrowotne, wskutek których odmawiał jedzenia i picia, pojawiły się u niego zaledwie miesiąc przed śmiercią. Zanim umarł, poprosił swoją rodzinę, by pozwoliła mu odejść.

Marcin Nowak