Szukaj
Polub nas!

plecy rys Wikipedia(rys. Wikipedia)Gdy bolą plecy

Ból pleców jest dziś powszechnym problemem. Szacuje się, że w ciągu swojego życia doświadcza go, w różnej postaci, aż 80 proc. ludzi. Najnowsze badanie, którego wyniki zostały opublikowane w British Medical Journal, wykazało, że zalecane powszechnie środki przeciwbólowe w tym przypadku po prostu się nie sprawdzają. W związku z tym eksperci sporządzili listę pięciu najczęstszych przyczyn bólu pleców i sposobów radzenia sobie w każdym przypadku, bez sięgania po leki...

Do tej pory tradycyjnym lekiem pierwszego rzutu przy bólu pleców był paracetamol. Tymczasem wyniki najnowszego badania – będącego rezultatem analizy trzynastu prób klinicznych – pokazują, że nie jest on bardziej efektywny od kostki cukru. Co więcej, może wywoływać nieprawidłowości w pracy wątroby.

Zdaniem ekspertów warto w pierwszej kolejności poznać przyczynę bólu pleców, bo to ułatwi wybór stosownej metody terapii. W większości przypadków ból ten wywołują nadwerężenia tkanki miękkiej, mięśni, ścięgien lub wiązadeł i leżących poniżej nich stawów. Stosunkowo często, z powodu podobnych symptomów, problemy z plecami traktowane są identycznie, mimo że leżące u ich podstaw przyczyny różnią się.

1. Ostre naciągnięcie mięśnia lub nadwerężenie stawu

To najczęstsza kontuzja dolnej części pleców. Może ją spowodować podniesienie ciężaru, sięganie po coś lub kontuzja sportowa. Symptomy obejmują: skurcz mięśni, ból (może być bardzo silny) i ograniczony ruch. Sięganie, skręcanie się lub rozciąganie sprawia, że mięśnie, ścięgna i wiązadła w tym miejscu napinają się. W rezultacie wywiązuje się stan zapalny, który jest częścią naturalnego procesu gojenia.

Terapia: natychmiast (im szybciej, tym lepiej) obłożyć bolące miejsce lodem na co najmniej 10 minut. Powtarzać tę czynność kilkanaście razy do czasu, gdy stan zapalny zacznie ustępować. Jeżeli mięśnie zdążą się mocno napiąć, można na zmianę z lodem przykładać ciepłe kompresy (pomogą mięśniom się rozluźnić), ale zawsze należy zaczynać i kończyć sesję zimnym okładem, który zmniejszy ból i stan zapalny. Jak przy każdej kontuzji ważne jest, by pozwolić organizmowi odpocząć, ale nie należy spędzać zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej lub leżącej, bo to tylko pogorszy sytuację. Już przy lekkiej poprawie stanu warto lekko się rozciągać. Pomocne będzie również wcieranie maści z arniki.

2. Wypadnięcie dysku

Wypadnięcie oznacza, że dysk – wypełniony płynem krążek międzykręgowy, który pełni rolę amortyzatora – wysunął się ze swojego miejsca. Może uciskać na nerw, wywołując ból lub uczucie mrowienia w nodze. Zazwyczaj nasila się rano, ponieważ w ciągu nocy dysk absorbuje więcej płynu i wybrzuszenie robi się większe. Do wypadnięcia dysku może dojść w wyniku niezręcznego podniesienia ciężaru lub kontuzji sportowej. Po właściwą diagnozę należy zgłosić się do lekarza.

Terapia: początkowo ważny jest odpoczynek, ale w momencie, gdy ból zaczyna mijać i gdy lekarz na to pozwoli, dobrze jest wzmocnić obszar, w którym doszło do kontuzji. Eksperci rekomendują ćwiczenia pilates, ponieważ ich celem są główne mięśnie brzucha. Ich wzmocnienie da wsparcie dolnemu kręgosłupowi i zredukuje ryzyko wypadnięcia dysku w przyszłości.

3. Choroba zwyrodnieniowa stawów

Z upływem czasu dyski stają się coraz cieńsze, przez co zwiększa się kompresja stawów kręgosłupa. Z chorobą zwyrodnieniową stawów mamy do czynienia, gdy dojdzie do zużycia chrząstki międzykręgowej. Do wystąpienia tej przypadłości może przyczynić się kontuzja lub nadwaga.

Terapia: najlepszym sposobem ulżenia sobie jest ruch. Bierny tryb życia prowadzi do zesztywnienia stawów, a siedzenie przez dłuższy czas – do jeszcze większej kompresji, a tym samym dalszych zniszczeń. Sytuację poprawia nawet wolny spacer trwający 5 minut. Najlepsze są regularne ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak joga, pływanie i gong (starożytna technika chińska wykorzystująca odpowiednie postawy, oddech i koncentrację umysłu). Szczególnie zaleca się codzienne ćwiczenia rozciągające, które pomogą w dekompresji dolnej części kręgosłupa i wydłużeniu mięśni.

Warto spróbować prostego ćwiczenia: położyć się na podłodze z poduszką pod głową, położyć dłonie na kolanach i delikatnie przyciągnąć kolana do siebie (najpierw jedno, potem drugie), powtarzać kilkanaście razy co najmniej dwa razy dziennie.

By zmniejszyć ból i zwiększyć elastyczność stawów, można przykładać do lędźwi gorące okłady. Pozwolą one na rozluźnienie mięśni i ścięgien. Korzystne będzie także spożywanie produktów wykazujących działanie przeciwzapalne, w tym tych, które obfitują w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, zielonych warzyw liściastych, wszelkiego rodzaju jagód, orzechów i ziaren, kurkumy, imbiru i czosnku. Pomocne mogą być również niektóre suplementy, zwłaszcza glukozamina i chondroityna, a także witamina D3.

4. Powtarzające się urazy

Dochodzi do nich na skutek powtarzanego w wyniku pracy lub sportu niewłaściwego ustawienia ciała lub jego ruchu. Na przykład, gdy podczas pracy musisz cały czas skręcać się w jedną stronę. Ta strona może zostać podrażniona i może wywiązać się w niej stan zapalny. Ważne, by skorygować ten problem, ponieważ szybko może dojść do nieodwracalnych zniszczeń.

Terapia: staraj się równoważyć ruch swojego ciała w ciągu całego dnia. Jeśli nie można uniknąć szkodliwego schematu ruchu, pomocne może być rozciąganie w przeciwnym kierunku. Zapobiegnie ono przeciążeniom jednej strony. Korzystny będzie również masaż przeprowadzony przez doświadczonego terapeutę.

5. Postura podczas pracy

Wiele osób spędza całe dnie przy komputerze, garbiąc się. Brak ruchu połączony z niewłaściwą posturą może doprowadzić do zesztywnienia i kompresji w dolnej części pleców, a w rezultacie do bólu. Oczywistym rozwiązaniem wydaje się być robienie sobie przerw i ruszanie się. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Tym bardziej ważne jest właściwe ustawienie stanowiska pracy.

Terapia: usiądź w fotelu tak, by jego oparcie wspierało twoje plecy. By było to możliwe, musisz przysunąć fotel do biurka w ten sposób, aby mieć łatwy dostęp do klawiatury. Może okazać się, że trzeba będzie usunąć oparcia fotela na ręce. Optymalnie, gdy twoje stopy będą leżały płasko na podłodze (trzeba odpowiednio dopasować wysokość siedzenia). Siedząc, masz czuć się rozluźniony. Ogromne korzyści przyniesie regularne rozciąganie, a nawet spacer podczas lunchu.

Dorota Feluś